بیشتر
امروز یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ شما در وب سایت دکتر اچ پی هستید

سرور HP DL380 G9

سرور HP DL380 G9

R A I D
Redundancy array of inexpensive disk))
و انواع آن
فهرست مطالب :

– مقدمه
– RAID چیست ؟
– سطوح مختلف RAID
RAID 0
RAID 1
RAID 2
RAID 3
RAID 4
RAID 5
RAID 6
RAID 7
RAID 10
RAID 53
RAID 0+1

-RAID سخت افزاری
-RAID نرم افزاری
– تفاوتها ( کدام بهتر است )

مقدمه :

فروش سرور,سرور پرولیانت hp,سرور با قابلیت پیکربندی,اچ پی,ایران اچ پی,قیمت سرور اچ پی,سرور hp

فروش سرور,سرور پرولیانت hp,سرور با قابلیت پیکربندی,اچ پی,ایران اچ پی,قیمت سرور اچ پی,سرور hp

RAID (آرایه‏ای افزایشی از دیسک‏های ارزان) در سال ۱۹۸۷ در دانشگاه برکلی کالیفرنیا بنیان‏گذاری شد. در مقاله‏ی با عنوان ” بررسی آرایه‏های افزایشی از دیسک‏های ارزان ” که توسط katz ،‌ Gibson و Patterson معرفی شد. ( البته در خیلی جاها ، مانند کتاب‏های مایکروسافت ، واژه‏ی ” ارزان” با واژ‏ی ”مستقل” جایگزین می‏شود ،که به نظر می‏رسد به دلیل اهمیت آن در بحث RAID استفاده از آن بهتر باشد ، اما قدیمی‏ترین آن‏ها همان چیزی است که در سال ۱۹۸۷ ارایه شده ‏است‌.) موضوع موردبحث این مقاله ارایه یک میانگین برای بهبود قابلیت اعتماد و نیز کارآیی در سیستم‏های ذخیره‏سازی بود. و مفهوم آغازین آن شامل گروه‏بندی درایوهای دیسک ارزان و کوچک در یک آرایه است به طوری که در سیستم عامل به صورت یک SLED (دیسک منفرد بزرگ وگران ) دیده می‏شوند RAID . نقطه‏ی مقابل SLED است و کارایی ،‌ ظرفیت و قابلیت اعتماد بیشتری نسبت به آن دارد.

RAID چیست ؟

RAID یکی از موارد افزایش تحمل خطای سیست

م است . روش‏های مختلفی برای ترکیب چند هارد دیسک در یک آرایه ، بسته به نیاز برنامه‏های کاربردی ، وجود دارد. اما در همه‏ی حالات استفاده از چندین درایو نتایجی چون : افزایش گنجایش ، امنیت داده و کارآیی درایوها (exceed the capacity, data security, and performance) را به دنبال خواهد داشت. به یاد داشته باشید که این روش‏ها روش‏های خیلی ارزانی نیستند و همیشه با پیچیدگی و هزینه‏های زیادی همراهند.
از زمان اختراع کامپیوتر تا به حال کدهای نرم‏افزاری رشد زیادی داشته‏اند. و این رشد نیاز به یک محیط ذخیره‏سازی بزرگ را افزایش داده‏است و ابداع شبکه‏های محلی و اینترنت نیز این نیاز را شدیدتر کرده‏است. مبنای کار RAID فضای دیسک است و توانسته‏است با ترکیب فضای هارددیسک‏های کوچک با هم در یک مخزن بسیار بزرگ مشکلات را برطرف کند.
MTBF ( میانگین زمانی که از یک Fail تا Fail دیگر صرف‏می‏شود ) در آرایه برابر است با MTBF یک درایو منحصر بفرد تقسیم بر تعداد درایوهای موجود در آرایه. در این صورت MTBF یک آرایه غیر افزایشی خیلی کم است. و RAID با ارایه‏ی روش‏های مختلف و با ذخیره‏ی اطلاعات افزایشی می‏تواند در این مورد نیز سودمند واقع شود.
RAID با توزیع عملیات خواندن / نوشتن روی چند دیسک می‏تواند کارآیی هارددیسک‏ها را افزایش دهد.( ما در این مبحث فقط در مورد هارد دیسک بحث می‏کنیم چون این اصطلاح‏ها برای سایر حافظه‏های جانبی از قبیل Cd_Rom ، Zip Drive ، Floppy

سرور DL 380 G9 HP

سرور HP

به کار نمی‏رود.(
پیش از اینRAIDبه دلیل هزینه‏های بسیار بالای سخت‏افزار مورد نیاز آن ،‌ بیشتر برای کاربردهای تجاری با حوزه‏ای محدود به‏کار می‏رفت. ولی در چند سال‏ها اخیر این امر دچار تغییر شده‏است ، از میان تمام سروصداهایی که برای بهبود کارایی و استفاده بهتر از زمان می‏شود ،‌ RAID توانسته راه خود را باز کند و یک پله بالاتر از همه قراربگیرد. افزایش کنترلرهای RAID ارزان که می‏توانند با نسخه‏ی مصرف‏کننده‏ی IDE/ATA کارکنند ( مانند آن‏چه واحدهای گران‏قیمت SCSI انجام می‏دهند) اشتیاق همگان را به RAID افزایش داده‏است. و این گرایش شاید ادامه یابد.در حال حاضر نیز تعداد زیادی از سازندگان مادربورد ،‌بوردهای خود را با حمایت از استاندارد RAID به بازار عرضه‏ می‏کنند . متاسفانه RAID در زمینه‏ی کامپیوتر به طور واقعی اشکالات را برطرف نمی کند. با این حال اگر به طور صحیح اجراشود ،‌ می‏تواند زمان از کارافتادگی را از بین ببرد

سطوح مختلف RAID

سرور DL 380 G9 HP

سرور DL 380 G9 HP

سطوح مختلفی برای RAID در نطرگرفته شده‏است. اما باید توجه داشت که وقتی از سطوح مختلف RAID صحبت می‏کنیم منظور ما کیفیت ذخیره‏سازی داده‏ها نیست.بلکه منظور ما شیوه‏ای است که برای ذخیره‏ی داده‏ها در آرایه‏های هارد دیسک به کارگرفته می‏شود.

RAID 0 یا Striping

به این نوع از RAID ، Striping نیز گفته می‏شود. Striping اساس کار RAID است. در این روش چندین هارد دیسک یا به طور کلی چندین درایو طوری با هم ترکیب می‏شوند که به صورت یک واحد ذخیره‏سازی منطقی دیده شوند. در Striping فضای ذخیره‏سازی هر درایو در نوارهایی ،‌که می‏توانند کمتر از یک سکتور ۵۱۲) بایت ) یا بیشتر از چندین مگابایت باشند ، ‌بخش‏بندی می‏شود. این Stripe ها ،که ما آن را ” نوار ” ترجمه کرده‏ایم ، در یک تناوب چرخشی کنار هم قرارمی‏گیرند ، در نتیجه فضای نهایی به دست آمده ترکیبی است از نوارهای هر درایو. به بیانی ساده‏تر داده‏ها به جای اینکه به طور کامل در یک درایو ذخیره‏شوند و در صورت نیاز ادامه‏ی عملیات ذخیره‏سازی آن‏ها در درایوهای دیگر دنبال شود ، به صورت نواری در سرتاسر آرایه ذخیره‏می‏شوند. نوع محیط عملیاتی تعیین می‏کند که ما باید از نوارهای کوچک استفاده کنیم یا بزرگ.
امروزه بیشتر سیستم عامل‏ها ازعملیات I/O همزمان روی چند درایو حمایت می‏کنند.با این حال برای به‏دست آوردن حداکثر توان خروجی برای یک زیرسیستم دیسک ،‌ سنگینی بار عملیات I/O باید روی چند درایو توزیع شود ،‌تا این‏که هر درایو تا جای ممکن مشغول فعالیت باشد و هیچ درایوی بدون استفاده یا با فعالیت کمتر وجود نداشته باشد. در سیستم های چند درایوی که از Striping استفاده نمی‏کنند بار I/O دیسک هیچ‏گاه به طور کامل متوازن نمی‏شود. چون برخی درایوها شامل فایل‏های داده خواهندبود که مکرراً به آن‏ها مراجعه می‏شود و برخی درایوها به ندرت مورد استفاده قرارمی‏گیرند.

سرور DL 380 G9 HP

Vسرور DL 380 G9 HP

بوسیله‏ی نواری کردنِ (Striping) درایوهای آرایه و ایجاد نوارهایی که به اندازه‏ی کافی بزرگ هستند ، ‌به طوری که هر گروه از رکوردها به طور کامل در یک نوار قرارگیرند ،‌ تعداد رکوردهای بیشتری می‏توانند در تمام درایوها به طور مساوی توزیع شوند. این کار در مواقعی که load سنگین وجود دارد تمام درایوها را مشغول نگه می‏دارد. و به تمام درایوها اجازه می‏دهد تا به طور همزمان عملیات مختلف ورودی/خروجی انجام دهند. و به این صورت تعداد عملیات ورودی/خروجی که می‏تواند در آرایه انجام شود افزایش می‏یابد.
در RAID 0 شامل آرایه‏ای از درایوهای دیسک به صورت غیر افزایشی است. ( یعنی علاوه بر داده‏های اصلی ، هیچ درایو دیگری برای نگهداری نسخه‏ی دیگری از داده‏ها وجود ندارد) در RAID 0پریتی نیز وجود ندارد.براساس آن‏چه در مورد Striping گفتیم برای یک مجموعه‏ی RAID 0 ،‌کنترل کننده‏ی RAID داده‏ةا را به صورت نواری روی چند درایو قرارمی‏دهد. اما اساساً چه دلیلی وجود دارد که داده‏ها را در بلوک‏هایی از چندین درایو بنویسیم. بخشی از پاسخ این پرسش در توضیح Striping گفته شد ،‌اما بگذارید بیشتر در این مورد بحث کنیم. فرض کنید شما ۱۰ بلوک داده دارید. ) A , B , C , … در یک هارد دیسک استاندارد ،‌داده‏ها باید به این صورت ذخیره شوند : ابتدا بلوک A ، سپس بلوک B، سپس بلوک C و … در این‏صورت اگر نیاز به دستیابی به ۱۰ بلوک داشته باشیم ،‌کنترل کننده باید تمام داده‏ها را فقط یک هارد دیسک داشته‏باشد. در v0،‌داده‏ها بین هارد دیسک‏ها تقسیم می‏شوند. پس اگر شما ۳ دیسک Stripe شده داشته‏باشید ،‌ داده‏های بلوک Aدرهارددیسک صفر ، داده‏های بلوک B در هارد دیسک یک و داده‏های بلوک C در هارد دیسک سوم باید ذخیره‏شوند. در این روش به طور همزمان می‏توانیم عملیات نوشتن را بر تمام درایوها انجام دهیم و نیز عملیات خواندن داده‏ها نیز می‏تواند به‏طور موازی انجام شود. پس مدت زمان خواندن و نوشتن ، ‌بسته به تعداد درایوهای موجود در آرایه کم و کمتر می‏شود.توجه کنید که در اینجا داده‏ی افزایشی وجود ندارد. تا زمانی‏که داده‏ها به صورت نواری شکل در تمامی هارد دیسک‏ها قراردارند .

RAID 0 سریعترین و مناسب‏ترین روش از میان تمامی حالات RAID است. و بهترین کارمفید و کارآیی را در ذخیره‏سازی داده‏ها ارایه می‏دهد. ولی باید گفت که هیچ‏گونه تحمل خطایی ندارد. اگر یکی از دیسک‏ها دچار مشکل شود ، تمام آرایه از کار می‏افتد و هیچ راهی برای بازگرداندن داده‏های از دست رفته وجود ندارد.در RAID 0 ،‌کارآیی به اندازه‏ی بلوک‏ها بستگی دارد . اگر اندازه‏ی آن‏ها خیلی کوچک باشد دستورات برای اجرا در عملیات نوشتن متمرکز می‏شوند ، علاوه بر آن به دستورات واسط سخت‏افزاری بیشتری نیاز است. بهینه سازی اندازه‏ی بلوک‏ها باعث می‏شود که افزایش توان عملیاتی کار می‏شود ، به ویژه برای درخواست‏های موازی برای خواندن داده‏ها. اندازه‏ی بلوک‏ها قابل تنظیم است . ولی شما باید بیت به بیت آزمایش کنید تا به نتیجه‏ی مطلوب برسید. اما یکی از تقاط شروع خوب برای حداقل اندازه‏ی بلوک ۱۶ کیلوبایت است. برای محیط‏های چندکاربره می‏توانیم آرایه را با نوارهای بزرگ تنظیم کنیم. برای سیستم‏های تک‏کاربره که به طور مداوم با رکوردها سروکار دارند نیز می‏توان اندازه‏ی نوارهای موجود در آرایه را کوچک تر در نظر گرفت.به طور نمونه اندازه‏ی فایل ۴۸ کیلوبایت است. ۱۶ کیلوبایت از این فایل روی دیسک اول ،‌۱۶ کیلوبایت در دیسک دوم و ۱۶ کیلوبایت دیگر در دیسک سوم نوشته‏می‏شود.

RAID 1

سرور DL 380 G9 HP

سرور DL 380 G9 HP

به این سطح ،‌mirroring نیز گفته می‏شود و اساساً یک ترکیب از دو هارد دیسک است که اطلاعات یکی از این دو ،‌عیناً روی دیگری کپی می‏شود و در کامپیوتر به صورت یک درایو نمایش داده‏می‏شود.تحمل خطا در RAID 1 وجود دارد.چراکه اگر یکی از دیسک‏ها از کار بیفتد آرایه می‏تواند همچنان به فعالیت خود ادامه دهد. به دلیل این‏که هم‏زمان از دو هارد دیسک استفاده می‏شود ،‌ زمان خواندن سریعتر می‏شود.روشی که در این‏جا برای خواندن داده‏ها به‏کارگرفته می‏شود ، زمان‏بندی Round-robin ( روح سرگردان )‌نام دارد. که سرور برای خواندن داده‏ها مرتباً از یک هارد به هارد دیگر می‏رود و عملاً زمان را بین دو هارد دیسک تقسیم می‏کند .
سرعت خواندن در این جا دوبرابر سرعت خواندن از یک درایومنفرد فاقد‌mirroring است. با این حال در موقع نوشتن ، داده‏ها باید روی دو هارد دیسک نوشته‏شوند. و عملاً می‏بینیم که در مدت زمان نوشتن تغییری حاصل نخواهدشد.نسبت به سایر انواع آرایه‏های افزایشی ،‌این سطح بهترین کارآیی را دارد. ولی از لحاظ رتبه در هنگام ازکارافتادن درایو ،‌نسبت به RAID 5 کارآیی کمتری دارد.بزرگترین عیب این سطح ،‌هزینه‏ای است که برای درایوهای اضافی آن پرداخت می‏شود. به هر حال هیچ‏چیز ارزان به دست نمی‏آید و برای داشتن یک سیستم امن و کارآ باید هزینه‏های زیادی پرداخت چراکه اگر سیستم ازکار بیفتد یا حتی برای ساعاتی متوقف شود ، هیچ هزینه‏ای نمی‏تواند جایگزین داده‏ها و اطلاعات باارزش ازدست رفته ما باشد.

Duplexing در بیشتر متونِ منبع در مورد آرایه‏های دیسک (RAID ) در ادامه‏ی مبحث RAID 1 به موضوعی اشاره‏شده که به آن Duplexing گفته می‏شود. اما Duplexing چیست؟اساساً Duplexing در مواقعی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که ما خواسته‏باشیم RAID را به صورت نرم‏افزاری اجراکنیم . مثلاً بوسیله‏ی سیستم عامل ویندوز ۲۰۰۰ یا . XP (در فصل‏های بعدی توضیحات کامل‏تری از RAID نرم‏افزاری و سخت‏افزاری خواهیم آورد‌)در روش استفاده هارد دیسک ها با استفاده از کنترلرهای یکسان مشکل این است که یک کنترلر هم درایو اصلی و هم درایو آیینه‏ای را کنترل می‏کند. اگر کنترل کننده دیسک از کار بیفتد هر دو درایو غیر قابل دسترسی می‏شوند . تکنیکی که برای جلوگیری از این مشکل پیشنهاد می‏شود Duplexing است. یعنی این‏که برای هر دیسک یک کنترلر جداگانه استفاده کنیم.

مطلب چه طور بود؟
531 بازدید قطعات سرور hp صادق قنبری یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون دیدگاه
این نوشته توسط صادق قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 308
ممنونم از مستر اچ پی دیدن میکنید . در کنار کار دیتاسنتری و زیر ساخت های سخت افزاری علاقه ی بسیاری به وبلاگ نویسی و فروش دارم. و با شما برای کمک به شما همراهتون خواهم بود.سرور های اچ پی تخصص ماست،بعد ۵ سال کار تخصصی شبکه، سرور، استوریج ،ماکروسافت و سیسکو، دیگه تصمیم رو به موندن تو حوزه ی سرور و استوریج و دیتاسنتر گرفتم و تمام تلاشم رو برای داشتن دنیایی پویا تر و فعال تر خواهم کرد.و با شما برای کمک به شما همراهتون خواهم بود.هر وقت خواستید با من تماس بگیرید۹۱۹۵۱۸۰۵۱۴
دیدگاه خود را بنویسید
بدون دیدگاه


*

فروشگاه محصولات ما را اینجا میتوانید مشاهده کنید... رد کردن