بیشتر
امروز سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ شما در وب سایت دکتر اچ پی هستید

سرور HP DL380 G9

سرور HP DL380 G9

R A I D
Redundancy array of inexpensive disk))
و انواع آن
فهرست مطالب :

– مقدمه
– RAID چیست ؟
– سطوح مختلف RAID
RAID 0
RAID 1
RAID 2
RAID 3
RAID 4
RAID 5
RAID 6
RAID 7
RAID 10
RAID 53
RAID 0+1

-RAID سخت افزاری
-RAID نرم افزاری
– تفاوتها ( کدام بهتر است )

مقدمه :

فروش سرور,سرور پرولیانت hp,سرور با قابلیت پیکربندی,اچ پی,ایران اچ پی,قیمت سرور اچ پی,سرور hp

فروش سرور,سرور پرولیانت hp,سرور با قابلیت پیکربندی,اچ پی,ایران اچ پی,قیمت سرور اچ پی,سرور hp

RAID (آرایه‏ای افزایشی از دیسک‏های ارزان) در سال ۱۹۸۷ در دانشگاه برکلی کالیفرنیا بنیان‏گذاری شد. در مقاله‏ی با عنوان ” بررسی آرایه‏های افزایشی از دیسک‏های ارزان ” که توسط katz ،‌ Gibson و Patterson معرفی شد. ( البته در خیلی جاها ، مانند کتاب‏های مایکروسافت ، واژه‏ی ” ارزان” با واژ‏ی ”مستقل” جایگزین می‏شود ،که به نظر می‏رسد به دلیل اهمیت آن در بحث RAID استفاده از آن بهتر باشد ، اما قدیمی‏ترین آن‏ها همان چیزی است که در سال ۱۹۸۷ ارایه شده ‏است‌.) موضوع موردبحث این مقاله ارایه یک میانگین برای بهبود قابلیت اعتماد و نیز کارآیی در سیستم‏های ذخیره‏سازی بود. و مفهوم آغازین آن شامل گروه‏بندی درایوهای دیسک ارزان و کوچک در یک آرایه است به طوری که در سیستم عامل به صورت یک SLED (دیسک منفرد بزرگ وگران ) دیده می‏شوند RAID . نقطه‏ی مقابل SLED است و کارایی ،‌ ظرفیت و قابلیت اعتماد بیشتری نسبت به آن دارد.

RAID چیست ؟

RAID یکی از موارد افزایش تحمل خطای سیست

م است . روش‏های مختلفی برای ترکیب چند هارد دیسک در یک آرایه ، بسته به نیاز برنامه‏های کاربردی ، وجود دارد. اما در همه‏ی حالات استفاده از چندین درایو نتایجی چون : افزایش گنجایش ، امنیت داده و کارآیی درایوها (exceed the capacity, data security, and performance) را به دنبال خواهد داشت. به یاد داشته باشید که این روش‏ها روش‏های خیلی ارزانی نیستند و همیشه با پیچیدگی و هزینه‏های زیادی همراهند.
از زمان اختراع کامپیوتر تا به حال کدهای نرم‏افزاری رشد زیادی داشته‏اند. و این رشد نیاز به یک محیط ذخیره‏سازی بزرگ را افزایش داده‏است و ابداع شبکه‏های محلی و اینترنت نیز این نیاز را شدیدتر کرده‏است. مبنای کار RAID فضای دیسک است و توانسته‏است با ترکیب فضای هارددیسک‏های کوچک با هم در یک مخزن بسیار بزرگ مشکلات را برطرف کند.
MTBF ( میانگین زمانی که از یک Fail تا Fail دیگر صرف‏می‏شود ) در آرایه برابر است با MTBF یک درایو منحصر بفرد تقسیم بر تعداد درایوهای موجود در آرایه. در این صورت MTBF یک آرایه غیر افزایشی خیلی کم است. و RAID با ارایه‏ی روش‏های مختلف و با ذخیره‏ی اطلاعات افزایشی می‏تواند در این مورد نیز سودمند واقع شود.
RAID با توزیع عملیات خواندن / نوشتن روی چند دیسک می‏تواند کارآیی هارددیسک‏ها را افزایش دهد.( ما در این مبحث فقط در مورد هارد دیسک بحث می‏کنیم چون این اصطلاح‏ها برای سایر حافظه‏های جانبی از قبیل Cd_Rom ، Zip Drive ، Floppy

سرور DL 380 G9 HP

سرور HP

به کار نمی‏رود.(
پیش از اینRAIDبه دلیل هزینه‏های بسیار بالای سخت‏افزار مورد نیاز آن ،‌ بیشتر برای کاربردهای تجاری با حوزه‏ای محدود به‏کار می‏رفت. ولی در چند سال‏ها اخیر این امر دچار تغییر شده‏است ، از میان تمام سروصداهایی که برای بهبود کارایی و استفاده بهتر از زمان می‏شود ،‌ RAID توانسته راه خود را باز کند و یک پله بالاتر از همه قراربگیرد. افزایش کنترلرهای RAID ارزان که می‏توانند با نسخه‏ی مصرف‏کننده‏ی IDE/ATA کارکنند ( مانند آن‏چه واحدهای گران‏قیمت SCSI انجام می‏دهند) اشتیاق همگان را به RAID افزایش داده‏است. و این گرایش شاید ادامه یابد.در حال حاضر نیز تعداد زیادی از سازندگان مادربورد ،‌بوردهای خود را با حمایت از استاندارد RAID به بازار عرضه‏ می‏کنند . متاسفانه RAID در زمینه‏ی کامپیوتر به طور واقعی اشکالات را برطرف نمی کند. با این حال اگر به طور صحیح اجراشود ،‌ می‏تواند زمان از کارافتادگی را از بین ببرد

سطوح مختلف RAID

سرور DL 380 G9 HP

سرور DL 380 G9 HP

سطوح مختلفی برای RAID در نطرگرفته شده‏است. اما باید توجه داشت که وقتی از سطوح مختلف RAID صحبت می‏کنیم منظور ما کیفیت ذخیره‏سازی داده‏ها نیست.بلکه منظور ما شیوه‏ای است که برای ذخیره‏ی داده‏ها در آرایه‏های هارد دیسک به کارگرفته می‏شود.

RAID 0 یا Striping

به این نوع از RAID ، Striping نیز گفته می‏شود. Striping اساس کار RAID است. در این روش چندین هارد دیسک یا به طور کلی چندین درایو طوری با هم ترکیب می‏شوند که به صورت یک واحد ذخیره‏سازی منطقی دیده شوند. در Striping فضای ذخیره‏سازی هر درایو در نوارهایی ،‌که می‏توانند کمتر از یک سکتور ۵۱۲) بایت ) یا بیشتر از چندین مگابایت باشند ، ‌بخش‏بندی می‏شود. این Stripe ها ،که ما آن را ” نوار ” ترجمه کرده‏ایم ، در یک تناوب چرخشی کنار هم قرارمی‏گیرند ، در نتیجه فضای نهایی به دست آمده ترکیبی است از نوارهای هر درایو. به بیانی ساده‏تر داده‏ها به جای اینکه به طور کامل در یک درایو ذخیره‏شوند و در صورت نیاز ادامه‏ی عملیات ذخیره‏سازی آن‏ها در درایوهای دیگر دنبال شود ، به صورت نواری در سرتاسر آرایه ذخیره‏می‏شوند. نوع محیط عملیاتی تعیین می‏کند که ما باید از نوارهای کوچک استفاده کنیم یا بزرگ.
امروزه بیشتر سیستم عامل‏ها ازعملیات I/O همزمان روی چند درایو حمایت می‏کنند.با این حال برای به‏دست آوردن حداکثر توان خروجی برای یک زیرسیستم دیسک ،‌ سنگینی بار عملیات I/O باید روی چند درایو توزیع شود ،‌تا این‏که هر درایو تا جای ممکن مشغول فعالیت باشد و هیچ درایوی بدون استفاده یا با فعالیت کمتر وجود نداشته باشد. در سیستم های چند درایوی که از Striping استفاده نمی‏کنند بار I/O دیسک هیچ‏گاه به طور کامل متوازن نمی‏شود. چون برخی درایوها شامل فایل‏های داده خواهندبود که مکرراً به آن‏ها مراجعه می‏شود و برخی درایوها به ندرت مورد استفاده قرارمی‏گیرند.

سرور DL 380 G9 HP

Vسرور DL 380 G9 HP

بوسیله‏ی نواری کردنِ (Striping) درایوهای آرایه و ایجاد نوارهایی که به اندازه‏ی کافی بزرگ هستند ، ‌به طوری که هر گروه از رکوردها به طور کامل در یک نوار قرارگیرند ،‌ تعداد رکوردهای بیشتری می‏توانند در تمام درایوها به طور مساوی توزیع شوند. این کار در مواقعی که load سنگین وجود دارد تمام درایوها را مشغول نگه می‏دارد. و به تمام درایوها اجازه می‏دهد تا به طور همزمان عملیات مختلف ورودی/خروجی انجام دهند. و به این صورت تعداد عملیات ورودی/خروجی که می‏تواند در آرایه انجام شود افزایش می‏یابد.
در RAID 0 شامل آرایه‏ای از درایوهای دیسک به صورت غیر افزایشی است. ( یعنی علاوه بر داده‏های اصلی ، هیچ درایو دیگری برای نگهداری نسخه‏ی دیگری از داده‏ها وجود ندارد) در RAID 0پریتی نیز وجود ندارد.براساس آن‏چه در مورد Striping گفتیم برای یک مجموعه‏ی RAID 0 ،‌کنترل کننده‏ی RAID داده‏ةا را به صورت نواری روی چند درایو قرارمی‏دهد. اما اساساً چه دلیلی وجود دارد که داده‏ها را در بلوک‏هایی از چندین درایو بنویسیم. بخشی از پاسخ این پرسش در توضیح Striping گفته شد ،‌اما بگذارید بیشتر در این مورد بحث کنیم. فرض کنید شما ۱۰ بلوک داده دارید. ) A , B , C , … در یک هارد دیسک استاندارد ،‌داده‏ها باید به این صورت ذخیره شوند : ابتدا بلوک A ، سپس بلوک B، سپس بلوک C و … در این‏صورت اگر نیاز به دستیابی به ۱۰ بلوک داشته باشیم ،‌کنترل کننده باید تمام داده‏ها را فقط یک هارد دیسک داشته‏باشد. در v0،‌داده‏ها بین هارد دیسک‏ها تقسیم می‏شوند. پس اگر شما ۳ دیسک Stripe شده داشته‏باشید ،‌ داده‏های بلوک Aدرهارددیسک صفر ، داده‏های بلوک B در هارد دیسک یک و داده‏های بلوک C در هارد دیسک سوم باید ذخیره‏شوند. در این روش به طور همزمان می‏توانیم عملیات نوشتن را بر تمام درایوها انجام دهیم و نیز عملیات خواندن داده‏ها نیز می‏تواند به‏طور موازی انجام شود. پس مدت زمان خواندن و نوشتن ، ‌بسته به تعداد درایوهای موجود در آرایه کم و کمتر می‏شود.توجه کنید که در اینجا داده‏ی افزایشی وجود ندارد. تا زمانی‏که داده‏ها به صورت نواری شکل در تمامی هارد دیسک‏ها قراردارند .

RAID 0 سریعترین و مناسب‏ترین روش از میان تمامی حالات RAID است. و بهترین کارمفید و کارآیی را در ذخیره‏سازی داده‏ها ارایه می‏دهد. ولی باید گفت که هیچ‏گونه تحمل خطایی ندارد. اگر یکی از دیسک‏ها دچار مشکل شود ، تمام آرایه از کار می‏افتد و هیچ راهی برای بازگرداندن داده‏های از دست رفته وجود ندارد.در RAID 0 ،‌کارآیی به اندازه‏ی بلوک‏ها بستگی دارد . اگر اندازه‏ی آن‏ها خیلی کوچک باشد دستورات برای اجرا در عملیات نوشتن متمرکز می‏شوند ، علاوه بر آن به دستورات واسط سخت‏افزاری بیشتری نیاز است. بهینه سازی اندازه‏ی بلوک‏ها باعث می‏شود که افزایش توان عملیاتی کار می‏شود ، به ویژه برای درخواست‏های موازی برای خواندن داده‏ها. اندازه‏ی بلوک‏ها قابل تنظیم است . ولی شما باید بیت به بیت آزمایش کنید تا به نتیجه‏ی مطلوب برسید. اما یکی از تقاط شروع خوب برای حداقل اندازه‏ی بلوک ۱۶ کیلوبایت است. برای محیط‏های چندکاربره می‏توانیم آرایه را با نوارهای بزرگ تنظیم کنیم. برای سیستم‏های تک‏کاربره که به طور مداوم با رکوردها سروکار دارند نیز می‏توان اندازه‏ی نوارهای موجود در آرایه را کوچک تر در نظر گرفت.به طور نمونه اندازه‏ی فایل ۴۸ کیلوبایت است. ۱۶ کیلوبایت از این فایل روی دیسک اول ،‌۱۶ کیلوبایت در دیسک دوم و ۱۶ کیلوبایت دیگر در دیسک سوم نوشته‏می‏شود.

RAID 1

سرور DL 380 G9 HP

سرور DL 380 G9 HP

به این سطح ،‌mirroring نیز گفته می‏شود و اساساً یک ترکیب از دو هارد دیسک است که اطلاعات یکی از این دو ،‌عیناً روی دیگری کپی می‏شود و در کامپیوتر به صورت یک درایو نمایش داده‏می‏شود.تحمل خطا در RAID 1 وجود دارد.چراکه اگر یکی از دیسک‏ها از کار بیفتد آرایه می‏تواند همچنان به فعالیت خود ادامه دهد. به دلیل این‏که هم‏زمان از دو هارد دیسک استفاده می‏شود ،‌ زمان خواندن سریعتر می‏شود.روشی که در این‏جا برای خواندن داده‏ها به‏کارگرفته می‏شود ، زمان‏بندی Round-robin ( روح سرگردان )‌نام دارد. که سرور برای خواندن داده‏ها مرتباً از یک هارد به هارد دیگر می‏رود و عملاً زمان را بین دو هارد دیسک تقسیم می‏کند .
سرعت خواندن در این جا دوبرابر سرعت خواندن از یک درایومنفرد فاقد‌mirroring است. با این حال در موقع نوشتن ، داده‏ها باید روی دو هارد دیسک نوشته‏شوند. و عملاً می‏بینیم که در مدت زمان نوشتن تغییری حاصل نخواهدشد.نسبت به سایر انواع آرایه‏های افزایشی ،‌این سطح بهترین کارآیی را دارد. ولی از لحاظ رتبه در هنگام ازکارافتادن درایو ،‌نسبت به RAID 5 کارآیی کمتری دارد.بزرگترین عیب این سطح ،‌هزینه‏ای است که برای درایوهای اضافی آن پرداخت می‏شود. به هر حال هیچ‏چیز ارزان به دست نمی‏آید و برای داشتن یک سیستم امن و کارآ باید هزینه‏های زیادی پرداخت چراکه اگر سیستم ازکار بیفتد یا حتی برای ساعاتی متوقف شود ، هیچ هزینه‏ای نمی‏تواند جایگزین داده‏ها و اطلاعات باارزش ازدست رفته ما باشد.

Duplexing در بیشتر متونِ منبع در مورد آرایه‏های دیسک (RAID ) در ادامه‏ی مبحث RAID 1 به موضوعی اشاره‏شده که به آن Duplexing گفته می‏شود. اما Duplexing چیست؟اساساً Duplexing در مواقعی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که ما خواسته‏باشیم RAID را به صورت نرم‏افزاری اجراکنیم . مثلاً بوسیله‏ی سیستم عامل ویندوز ۲۰۰۰ یا . XP (در فصل‏های بعدی توضیحات کامل‏تری از RAID نرم‏افزاری و سخت‏افزاری خواهیم آورد‌)در روش استفاده هارد دیسک ها با استفاده از کنترلرهای یکسان مشکل این است که یک کنترلر هم درایو اصلی و هم درایو آیینه‏ای را کنترل می‏کند. اگر کنترل کننده دیسک از کار بیفتد هر دو درایو غیر قابل دسترسی می‏شوند . تکنیکی که برای جلوگیری از این مشکل پیشنهاد می‏شود Duplexing است. یعنی این‏که برای هر دیسک یک کنترلر جداگانه استفاده کنیم.

مطلب چه طور بود؟
472 بازدید قطعات سرور hp صادق قنبری سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ بدون دیدگاه
این نوشته توسط صادق قنبری ارسال شده است.تعداد نوشته ها : 308
ممنونم از مستر اچ پی دیدن میکنید . در کنار کار دیتاسنتری و زیر ساخت های سخت افزاری علاقه ی بسیاری به وبلاگ نویسی و فروش دارم. و با شما برای کمک به شما همراهتون خواهم بود.سرور های اچ پی تخصص ماست،بعد ۵ سال کار تخصصی شبکه، سرور، استوریج ،ماکروسافت و سیسکو، دیگه تصمیم رو به موندن تو حوزه ی سرور و استوریج و دیتاسنتر گرفتم و تمام تلاشم رو برای داشتن دنیایی پویا تر و فعال تر خواهم کرد.و با شما برای کمک به شما همراهتون خواهم بود.هر وقت خواستید با من تماس بگیرید۹۱۹۵۱۸۰۵۱۴
دیدگاه خود را بنویسید
بدون دیدگاه


*

فروشگاه محصولات ما را اینجا میتوانید مشاهده کنید... رد کردن